Igor Petrík Správy

Hromy-blesky a k tomu poriadny lejak: Žilinu zasiahnu silné búrky!

Teplé jarné dni so sebou neprinášajú len príjemné slnečné lúče. V okrese Žilina sa treba pripraviť na prvé búrky, pred ktorými nás dokonca varujú meteorológovia. Pozor, v tomto čase na nás majú udrieť!

Ilustračný obrázok k článku Hromy-blesky a k tomu poriadny lejak: Žilinu zasiahnu silné búrky!
Zdroj: TASR

Búrky a lejaky! Presne na takéto počasie si treba dať pozor. Slovenský hydrometeorologický ústav varuje, že v okrese Žilina sa v utorok, od 11.00 do 18.00 hod., očakáva ojedinele výskyt búrok, ktoré predstavujú potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské aktivity. Netreba pritom zabudnúť ani na dáždniky. „S búrkami môžu byť spojené krátkodobé ale intenzívne lejaky, pri ktorých môžu úhrny dosiahnuť 20 – 30 mm a nárazy vetra rýchlosť 17 – 25 m/s,“ píše sa na SHMÚ.

„Intenzita sprievodných javov je v danej ročnej dobe a oblasti bežná, ale môže spôsobiť škody menšieho rozsahu,“ informujú meteorológovia, ktorí preto vydali výstrahu prvého stupňa pred búrkami. Tá v okrese trvá v utorok od 11:00 hod do osemnástej hodiny.

Ako sa ďalej uvádza na SHMÚ, pri spomínaných búrkach je možný výrazný, prechodný vzostup vodných hladín na malých tokoch a výskyt povodňových úkazov mimo tokov (stekanie vody zo svahov, bahnotok, zatápanie pivníc, podchodov, podjazdov).

Správu sme naposledy aktualizovali o 8.58 hod.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie