Marek Pindeš Futbal

Galádovci si odviezli zo Žiliny tri body

Corgoň liga 23.kolo.

MŠK Žilina – FC Nitra 0:1 (0:0) ** **Gól: 61. R. Valenta, ŽK: 13. S. Angelovič, 57. Lietava – 79. R. Valenta, 90.+ I. Hodúr, rozhodovali: Chmura – Sluk, Kubačka, 3865 divákov

Žilina: Dúbravka – S. Angelovič, Piaček, Šourek, V. Leitner – Guldan (68. Babatounde Bello) – D. Kobylík (61. Zlatkovič), Škvarka, Rilke – I. Lietava, T. Oravec (63. T. Majtán) **Nitra: **M. Chudý – Kaspřák, Martin Tóth, M. Kolmokov, Burák – Šimončič, J. Leško (70. Rák) – R. Valenta (85. Igor Kotora), Kóňa, Kolár (57. I. Hodúr) – Šimonek

Nitra začala pod Dubňom aktívne, jej hráči napádali domácich v strede poľa, snažili sa vypracovať si gólové šance. V 7. min. po faule na nitrianskeho Valentu tesne pred pokutovým územím rozohrávali hostia z pravej strany štandardnú situáciu, prudký center zblízka do šestnástky však Leitner vyhlavičkoval do bezpečia. Domáci pohrozili v 16. min, kedy sa dostal do šance obranca Piaček, jeho strelu však stačil tečovať do bezpečia zadák hostí Kolmokov. O tri minúty neskôr trafil po Leitnerovom rohovom kope zblízka do žrde Guldan, v tlačenici sa potom Žilinčanom nepodarilo dotlačiť odrazenú loptu za Chudého chrbát. Hra sa postupne vyrovnala, domáci sa začali viac tlačiť pred nitriansku bránu, hralo sa z jednej strany na druhú. V 25. min vysunul Šourek dlhým pasom pred bránu Lietavu, ale tomu sa nepodarilo úspešne zakončiť. Ten istý žilinský útočník sa v 31. min uvoľnil na hranici „veľkého vápna“, podarilo sa mu vystreliť, ale jeden z obrancov hostí tečoval loptu mimo bránu. Hostia mohli skórovať v 35. min, po nakopnutej lopte do šestnástky pálil z voleja kapitán Nitry Kóňa, ale len vedľa pravej žrde domácej brány. Tesne pred prestávkou ešte mohol na druhej strane poslať Žilinu do vedenia Lietava, ale jeho strele asi z 15 m chýbala razancia a presnosť. Domáci tesne pred prestávkou zatlačili Nitru pred jej bránu, ale gól v prvom polčase nepadol.

Hneď po prestávke, hralo sa asi 20 sekúnd, Žilinčania spálili čistú šancu. Leitner vysunul na ľavej strane Rilkeho, ten potiahol k bráne, jeho strelu vyrazil brankár Chudý, dobiehajúci Kobylík mal pred sebou prázdnu bránu, ale trafil len do žrde. V 60. min. stratil v strede ihriska loptu domáci obranca Piaček, po ľavom krídle ušiel Leško, jeho strelu brankár Dúbravka vyrazil. Po následnom rohu sa pred bránou najlepšie zorientoval Valenta a poslal hostí do vedenia. S pribúdajúcimi minútami začali Žilinčania doslova búšiť na bránu hostí. Nebezpečne strieľal Lietava, ale aj Zlatkovič, Škvarka, Leitner a ďalší. V posledných minútach sa už hralo prakticky len na polovici Nitry, domáci podnikali jeden útok za druhým, ale akoby im vo finálnej fáze chýbal povestný kus šťastia. Do záverečného hvizdu už gól nepadol a tak sa Nitra stala prvým mužstvom, ktoré na jar zobralo Žilinčanom body.

Pavel Hapal (tréner Žiliny): „Je to naša prvá prehra na jar. Dnes bola brána súpera akoby zakliata, hrali sme jednoducho, možno trochu nervózne a nemohli sme dať gól. Asi nám to dnes nebolo súdené. Ideme však ďalej, dúfam, že hráči sa z toho rýchlo dostanú a zabodujú na Slovane. Je to sklamanie, ale ešte máme pred sebou kus cesty.“ Ivan Galád (tréner Nitry): „Víťazstvo nad Žilinou na jej ihrisku je veľmi cenné. Vyhrali sme u najlepšieho súpera na Slovensku. Hráči dodržali pokyny, ktoré som im cez týždeň dal, vyhrali sme ale trochu aj so šľastím. Želám našim mladým chlapcom, aby im to pomohlo v ich napredovaní.“