Desivé svedectvo masakru horolezcov: Spiacich ich ťahali zo stanov a bodali nožmi

Srbka Kristina-Nina Adjaninová popísala masaker pod horou Nanga Parbat, kde zabili aj slovenských horolezcov Petra Šperku a Antona Dobeša. Na základný tábor horolezcov v Pakistane zaútočili v noci na nedeľu ozbrojení islamisti a zabili desať cudzincov a miestneho sprievodcu.

Jozef Legéň
Ilustračný obrázok k článku Desivé svedectvo masakru horolezcov: Spiacich ich ťahali zo stanov a  bodali nožmi
Zdroj: Webnoviny.sk

Medzi mŕtvymi boli aj dvaja Slováci. „Naposledy sme so základňou hovorili o deviatej večer. Všetko bolo v poriadku,“ popísala 31-ročná srbská horolezkyňa Kristina-Nina Adjaninová osudnú noc srbským novinám Blic.

Srbka Kristina-Nina Adjaninová sa v osudový večer nachádzala len pár stoviek metrov nad základňou. Spolu so svojím tímom pripravovali výstup a boli vyslaní ako predvoj, čakalo ich totiž to najťažšie stúpanie. Ostatní ešte spali v základnom tábore.

Útok na základný tábor

Útok ozbrojencov na základný tábor začal asi o hodinu neskôr. Ako Adjaninová uviedla, útočníci ťahali zo stanov spiacich ľudí, zrážali ich na zem a zväzovali im ruky. Zároveň ich bodali nožmi a mlátili pažbami svojich pušiek. Jednému z pakistanských sprievodcov sa podarilo vysielačkou spojiť s druhým táborom a Srbka ihneď satelitným telefónom zavolala políciu.

„Medzitým Taliban zničil celý tábor, útočníci vzali peniaze i elektroniku a horolezcov zastrelili ranou do hlavy,“ popísala udalosti Adjaninová, ktorá je teraz v Islamabade a čaká, až jej pakistanské úrady dovolia opustiť krajinu. Pakistanci, ktorí ich sprevádzali, ostali v tábore vydesení a zviazaní.

Všade boli krvavé telá

Útok skončil asi hodinu po polnoci, vojaci prileteli na miesto nešťastia vrtuľníkom až v nedeľu na poludnie.„Všade boli telá mojich zabitých priateľov, rozhádzané veci, krv,“ dodala horolezkyňa. V pondelok ráno ich vojaci vrtuľníkom evakuovali na najbližšie letisko.

Zaujímavé podľa Adjaninovej je, že dva či tri dni pred tragédiou základný tábor navštívili štyria miestni „učitelia islamu“. Prespali u nich a zase odišli. Podľa Srbky to boli tí istí ľudia, ktorí zabili jej priateľov a do tábora prišli na obhliadku. „Teraz sme v hoteli, ale stále meníme miesto pobytu, pretože sa nám stále vyhrážajú smrťou,“ uviedla.

Zdroj: Webnoviny.sk