Soňa Vanovčanová Rôzne Správy

Desať najčastejších priezvisk v Žiline: Je medzi nimi aj to vaše?

Niektoré rody zanikajú, iné sa naopak rozrastajú a rozvetvujú. Viac mužov v rodine, väčšia perpektíva zachovania priezviska. Pozreli sme sa na tie najčastejšie žilinské.

Ilustračný obrázok k článku Desať najčastejších priezvisk v Žiline: Je medzi nimi aj to vaše?
Zdroj: Dnes24.sk

Žilina je nielen mestom s bohatou históriou, ale aj multikultúrnymi tradíciami, čo sa odráža aj na skladbe priezvisk. Nemecká kolonizácia v nej zanechala stopy aj na rodových menách, i keď len niektoré z nich sa dostali do rebríčka najfrekventova­nejších. Aké priezviská v našom meste teda prevažujú? Takmer čisto slovenské. Veď posúďte sami. Výskyt žilinských priezvisk a ich frekvenciu sme si overili na portáli Egov.sk.

Tým najrozšírenejším v našom meste je Baláž. Mužských nositeľov tohto prímena žije momentálne v meste Žilina až 212. Medzi tie najfrekventova­nejšie patrí však hneď niekoľko ďalších priezvisk. O ktoré konkrétne ide? Sú to priezviská Baláž, Kováč, Hruška, Šoška, Závodský, Chovanec, Štaffen, Kuba, Kováčik, Moravčík. Zo ženských priezvisk je desiatka zložená trošku inak – najviac žien nosí priezvisko Kováčová, za ňou nasledujú Balážová a Kubová. Do desiatky tiež patria Šošková, Závodská, Chovancová, Hrušková, Moravčíková, Kyselová a Ševčíková.

Foto: ilustračné

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info zo ŽILINY a okolia

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie