Soňa Vanovčanová Kultúra

Čo ponúka druhý novembrový týždeň v Žiline? Nazrite do PREHĽADU podujatí

Ak neviete, kam podvečer v Žiline, môžete sa inšpirovať našim redakčným prehľadom.

Ilustračný obrázok k článku Čo ponúka druhý novembrový týždeň v Žiline? Nazrite do PREHĽADU podujatí
Zdroj: Pixabay.com / CC0 1.0

3T V DIVADLE

Pondelok, 5. október, o 19.00 hod., Veľká sála Mestského divadla

Majstri situačného a improvizačného divadla Tri tvorivé tvory ? Juraj „Šoko" Tabaček, Lukáš „Pucho" Púchovský a Stanislav „Stanley" Staško opäť na našich divadelných doskách. Nová a nepredvídateľná divadelná improvizácia, spoločné dobrodružstvo hercov a divákov, cesta do krajiny fantázie a temných zákutí ľudskej predstavivosti, kde neplatia žiadne obmedzenia, premiéra a derniéra zároveň. Neopakovateľný zážitok z tvorivého procesu a vzniku predstavenia priamo pred očami divákov.

Adjustácia obrázkov

Utorok, 6. novembra, o 16:00 hod., Rosenfeldov palác

Úprava obrázku, fotografie alebo grafiky – pasparta, farebnosť, materiály a varianty použitia. Pre deti aj dospelých od 10 rokov v Knihárskej dielni Lidy Mlichovej. Kapacita max. 8 účastníkov. Info a prihlasovanie: simona.domanicka@rosenfeldovpalac.sk

Ben-Gurion

Utorok, 6. novembra, 17.00 hod., Stanica Žilina – Záriečie

kino / Prehliadka izraelských dokumentárnych filmov KolNoa.doc

Ben-Gurion (r. Jariv Mozer)

V útrobách archívu sa filmárom podarilo náhodne objaviť 6 hodinový rozhovor s jedným z najväčších politických lídrov modernej histórie – s Davidom Ben-Gurionom, dlhoročným premiérom a spoluzakladateľom Štátu Izrael. V roku 1968, ked vznikol rozhovor, mal 82 rokov. Svoje posledné roky sa rozhodol pre život bokom od politického diania, v odľahlej púšti, kde pracoval na uskutočnení svojej vízie, ako aj sna všetkých Izraelčanov – premeniť púšť na úrodnú pôdu. Cieľom filmu je poskytnúť divákom pohľad do Ben-Gurionovej duše a predstaviť jeho názory, ktoré formovali prvé roky politiky Štátu Izrael, a ešte i dnes stále ovplyvnujú rozhodnutia dôležité pre jeho budúcnosť.

Ben-Gurion – Jariv Mozer / IL, FR, D / 2016 / 70 min / slovenské titulky

Toto je Princess Shaw

Utorok 6. novembra, 20.00 hod., Stanica Žilina – Záriečie

kino / Prehliadka izraelských dokumentárnych filmov KolNoa.doc

Toto je Princess Shaw (r. Ido Haar)

V každom okamihu v každom kúte Zeme zverejňujú tisíce ľudí svoje osobné videá. Sú to ich virtuálne správy vo fľaši hodené do nekonečného mora, ktorým je svet internetu. Väčšina týchto príspevkov smutne uviazne v bahne nezáujmu a anonymity, pokiaľ sa z nich ovšem nestane hviezda YouTube ako Princess Shaw. Samantha Montgomeryová má 38 rokov. Cez deň pracuje ako opatrovateľka seniorov, v noci sa mení na speváčku a skladateľku Princess Shaw. Jej domáce a cappella klipy sleduje na YouTube zvyčajne len hŕstka divákov. Až kým ju náhodou neobjaví Kutiman, izraelský hudobník, ktorý mixuje rôzne hudobné videá z YouTube, aby vytvoril nové originálne kúsky. Princess Shaw vôbec netuší, že sa jej práve mení život.

Toto je Princess Shaw (Presenting Princess Shaw) – Ido Haar / IL / 2015 / 80 min / slovenské titulky

Smrť sa volá Engelchen

Streda, 7. novembra, 10:00 hod., Mestské divadlo Žilina

Počas druhej svetovej vojny vypálilo komando SS moravskú obec Ploština. Ladislav Mňačko bol ako mladý partizán svedkom týchto udalostí. V jeho najznámejšom protivojnovom románe Smrť a volá Engelchen autor znovu rozpráva svoj príbeh prostredníctvom mladého partizána Voloďu.

Spočiatku dobrodružný partizánsky život je osudovo pretkaný láskou k záhadnej Marte. Táto žena prinesie do drsného partizánskeho prostredia spaľujúcu túžbu aj smrteľné nebezpečenstvo. Začína boj o holý život a záchranu ľudskosti. Po vojne treba chytiť vinníkov, lenže vojna nemá víťazov a porazených. Čo nakoniec spasí zranené duše?

Vernisáž: 4×4

Štvrtok, 8. novembra, o 17:30 hod., Rosenfeldov palác

Vernisáž výstavy Róberta Bruna 4×4
Výstava Roberta Bruna prezentuje kolekciu štyroch veľkoformátových obrazov, ktoré sú aktuálnym autorovým výstupom v médiu maľby.

Kurátorka výstavy Katarína Rusnáková.

Termín výstavy: 8. november – 14. december 2018

Vernisáž: Fajn art 1 & 2

Štvrtok, 8. novembra, o 17:30 hod., Rosenfeldov palác

Fajn art 1

Výstava „FAJN ART 1“ v Rosenfeldovom paláci predstavuje tvorbu študentov katedry grafiky Fakulty výtvarných umení Akadémie umení v Banskej Bystrici. Jej cieľom je odprezentovať výber z aktuálnej tvorby, ako aj ponúknuť prierez tvorby študentov počas viac ako dvadsaťročnej histórie katedry. Zúčastňujú sa jej zástupcovia prípravného ateliéru, hlavných ateliérov, ale aj parciálnych predmetov ako kresba a grafický dizajn. Súčasťou výstavy je aj mladý projekt Game Design Club zameraný na tvorbu počítačových hier. Keďže tvorba na katedre grafiky prechádza prirodzeným vývojom, výstava je tiež akousi ukážkou heterogénnych umeleckých programov jednotlivých ateliérov.

Kurátor výstavy: Mgr. art. Patrik Ševčík, ArtD.

Termín výstavy: 8. november – 29. november 2018

Fajn art 2

Výstava pedagógov katedry grafiky: Igor Benca, Boris Jirků, Patrik Ševčík, Martin Derner, Peter Valiska-Timečko, Róbert Makar a Filip Jurkovič.

Výstava nadväzuje na koncept výstavy „FAJN ART 1“. Prezentuje výber diel z aktuálnej tvorby umelcov pedagogicky pôsobiacich na Katedre grafiky FVU AU v BB. Zámerom je odprezentovať rôznorodý prístup v tvorbe naprieč viacerými generáciami autorov. Kurátor výstavy: doc. Igor Benca, akad. mal.

Termín výstavy: 29. november – 14. december 2018

Vedľajšie účinky

Štvrtok, 8. novembra, 19.00 hod., Mestké divadlo Žilina

Študentka Connie a mladý cestovateľ Tristan sa stretávajú ako dobrovoľníci pri testovaní nového druhu antidepresív. Lekári zvyšujú dávky liekov a vzťah Connie a Tristana prerastá do niečoho väčšieho a prekvapivo intenzívneho. Zbližujú sa a stávajú spiklencami v drobných únikoch z prísneho režimu nemocnice. Všetko by vyzeralo ako začiatok krásneho vzťahu, no vzplanutie dvoch mladých ľudí je lekármi považované len za vítaný vedľajší účinok nového lieku. Pochybnosti postupne nahlodávajú aj Connie a Tristana.

Ani informácia, že jeden z nich dostáva placebo, situáciu nerieši. Práve naopak. Experiment začína narážať na hranice lekárskej vedy a krízu vedúcej lekárky. Sú city len predvídateľnou chemickou reakciou? Poznáme naše vlastné emócie? Provokatívna súčasná hra o ambíciách a etike medicíny a ľudskej odvahe cítiť niečo skutočné.

Foto: ilustračné

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info zo ŽILINY a okolia

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie