Správy

Cesta k vyššej transparentnosti: Úrad Žilinského kraja prejde kompletným auditom!

Audit 18 činností Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) je prvou aktivitou projektu transparentnosti s názvom Otvorený kraj, ktorý v Žiline predstavili predseda ŽSK Juraj Blanár a predsedníčka Správnej rady Transparency International Slovensko (TIS) Emília Sičáková-Beblavá.

Ilustračný obrázok k článku Cesta k vyššej transparentnosti: Úrad Žilinského kraja prejde kompletným auditom!
Zdroj: Dnes24.sk

Projekt by sa mal podľa Blanára pracovne zavŕšiť v decembri 2014, kedy prejde Úrad ŽSK kompletným auditom. „Cítime, že do určitej miery je tu profesionálna deformácia a nemôžeme to robiť len zvnútra. Preto sme zvolili spoluprácu s externým spolupracovníkom a z verejného obstarávania vzišla spolupráca s TIS. Zauditujú nám komplexne procesy a na základe tohto prijmeme výstupy, ktoré by nás mali významným spôsobom posunúť dopredu v rozhodovacích politikách alebo aktivitách ŽSK. Nielen na Úrade ŽSK, ale aj v 120 našich organizáciách v zriaďovateľskej pôsobnosti, v ktorých máme takmer 10 000 zamestnan­cov,“ povedal predseda ŽSK.

Náš kraj ako prvý

Predsedníčka Správnej rady TIS zdôraznila, že ŽSK je prvým samosprávnym krajom, ktorý ich oslovil. „Pre TIS to znamená zaujímavú prácu a možnosť pozrieť sa na činnosť verejnej inštitúcie zvnútra. Pozrieť sa na rozhodovacie procesy a možnosť realizovať zmenu. To znamená, prísť s návrhmi, ako posilniť transparentnosť vo verejnom sektore. Ale naša ambícia je ešte troška väčšia. Veríme, že zrealizovaním úspešného projektu otvoreného kraja v Žiline budeme príkladom aj pre ostatné kraje. A aj ostatné verejné inštitúcie na Slovensku si povedia, že transparentnosť nie je len niečo, o čom sa rozpráva. Ale transparentnosť sa dá žiť pri každodennom rozhodovaní verejnej inštitúcie,“ skonštatovala Sičáková-Beblavá.

Preveria 18 oblastí

Prvou ambíciou TIS podľa nej bude vypracovať audit rozhodovacích činností v Žilinskom kraji. „Pozrieme sa na 18 rozhodovacích oblastí. Či už je to predaj majetku, prenájom majetku, prideľovanie licencií, verejné obstarávanie, prijímanie ľudí do zamestnania, etika. Aby sme takýto audit spracovali, potrebujeme množstvo informácií. Vypracovaniu správy bude predchádzať veľmi intenzívna komunikácia s ľuďmi, ktorí na úrade pracujú, ktorí tieto rozhodnutia robia. A až na základe získania informácií, vyplnenia dotazníkov, preštudovania smerníc budeme v stave predložiť auditovú správu a povedať, ako chorý je tento pacient,“ dodala predsedníčka Správnej rady TIS.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM