Iveta Hrabovská Rôzne

Budúce mamičky pozor: Kysucká nemocnica patrí k špičke na Slovensku

Spokojnosť mamičiek so službami pôrodnice a kvalita zdravotnej starostlivosti vyniesli pôrodnicu Kysuckej NsP v Čadci medzi absolútnu špičku na Slovensku.

Ilustračný obrázok k článku Budúce mamičky pozor: Kysucká nemocnica patrí k špičke na Slovensku
Foto: Iveta Hrabovská

Investícia krajskej samosprávy, ktorá do komplexnej rekonštrukcie gynekologicko-pôrodníckeho a novorodeneckého oddelenia nemocnice investovala z vlastných zdrojov, dosiahla 2, 6 milióna eur (79,2 mil. korún ).

Oddelenie nemocnice so spádovou oblasťou 126– tisíc obyvateľov, ktorú v súčasnosti využívajú mamičky aj z iných regiónov kraja, uspeje aj v porovnaní s najnáročnejšími svetovými kritériami v oblasti poskytovania zdravotníckej starostlivosti. V minulom roku priviedli na svet na novorodeneckom oddelení 1256 bábätiek.

„Kysucká nemocnica je pre spádovú oblasť regiónu Kysúc nenahraditeľná. Žilinský samosprávny kraj preto preinvestoval významné finančné prostriedky do rekonštrukcie gynekologicko-pôrodníckeho a novorodeneckého oddelenia, s cieľom zvýšiť úroveň poskytovania zdravotníckych služieb na svetový štandard. Dnes vidíme, že tento krok bol nielen nevyhnutný, ale priniesol aj očakávaný výsledok – kvalitnú starostlivosť a najmä spokojnosť mamičiek a detí,“ povedal predseda ŽSK Juraj Blanár.

Milióny do rekonštrukcie

Kraj začal investovať do komplexnej rekonštrukcie nemocnice financie z vlastných zdrojov v roku 2007, kedy sa preinvestovalo 14 mil. Sk, v roku 2008 to bolo 34 mil. Sk a v roku 2009 suma 1,03 milióna eur. Plná prevádzka na gynekologicko-pôrodníckom a novorodeneckom oddelení, ako aj v operačných sálach, začala v septembri 2009.

Hodnotili mamičky aj experti

Hodnotenie slovenských pôrodníc priniesol Sprievodca pôrodnica 2012, ktorý koordinoval Stredoeurópsky inštitút pre zdravotnú politiku a rodinka.sk. Do hodnotenia sa v roku 2012 zapojilo 3165 mamičiek a zdravotnú starostlivosť hodnotilo 14 zdravotníckych expertov.

V prieskume bola vysoko hodnotená aj zdravotná starostlivosť a služby Liptovskej nemocnice s poliklinikou v Liptovskom Mikuláši, ktorá v celkovom hodnotení skončila na 9. mieste a v Žilinskom kraji je dokonca treťou najlepšou pôrodnicou.

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM