Webnoviny - Rôzne

Blanára na župana podporujú Smer, HZDS, SNS, HZD, SF a SZ

Súčasný žilinský župan Juraj Blanár sa bude v novembrových regionálnych voľbách opäť uchádzať o podporu voličov.

Jeho kandidatúru podporili Smer-SD, ĽS-HZDS, SNS, HZD, Slobodné fórum a Strana zelených. Dnes tieto strany podpísali koaličnú dohodu, v ktorej sa zaviazali k podpore Blanárovej kandidatúry na predsedu Žilinského samosprávneho kraja. Rovnaká koalícia však nevznikne pre voľby poslancov. Národniari sa rozhodli ísť samostatne, koalíciu vytvorili Smer-SD a ĽS-HZDS a o vytvorení ďalšej koalície ešte budú rokovať Slobodné fórum s HZD a Stranou zelených. Jedným z Blanárovych protikandidátov bude aj poslanec Národnej rady SR za ĽS-HZDS Jozef Tarčák. Ten sa rozhodol kandidovať ako nezávislý, keď ho nenominovala vlastná strana.

Blanár ľuďom ponúka istotu a stabilitu. "Chcem, aby sme pracovali bez akýchkoľvek prieťahov a komplikácií pre občanov, aj v čase, kedy je potrebné prekonávať hospodársku krízu. Chcel by som pokračovať v mnohých naštartovaných aktivitách. Tie, ktoré boli ukončené už slúžia svojmu účelu, ale mnohé prechádzajú do ďalšieho volebného obdobia,“ povedal po podpise koaličnej dohody predseda žilinského vyššieho územného celku Blanár.

Úradujúci župan chce naďalej zachovať a rozvíjať štyri nemocnice v kraji, podporovať sociálne služby, dostupné širokej verejnosti, prepájať školy s hospodárstvom a vytvárať podmienky pre zamestnanosť. Juraj Blanár sa netajil ani tým, že zachová zľavy pre seniorov a študentov v autobusoch, či bude podporovať infraštruktúru cestovného ruchu. V čase hospodárskej krízy chce zabezpečiť personálnu stabilitu, a to sociálne istoty, neprepúšťanie a benefity pre 10-tisíc odborníkov zo 126 organizácií v kompetencii samosprávneho kraja. Dôležitým bodom je aj čerpanie financií z fondov Európskej únie. Žilinský samosprávny kraj bol doteraz úspešný hlavne pri modernizácii nemocníc a rekonštrukcii ci­est.

Podľa krajského podpredsedu strany Smer-SD Jána Kvorku voľby do vyššieho územného celku nie sú o politikárčení, ale o spravovaní hodnôt, ktoré sa týkajú priamo miest, obcí aj samotných občanov. Peter Dúbravay, krajský predseda SNS v Žiline, pripomenul, že terajšieho župana Juraja Blanára podporovali vo voľbách už v roku 2005. „Poznáme ho teda veľmi dobre, vieme, že za posledné štyri roky viedol Žilinský samosprávny kraj od jedného úspechu k druhému,“ dodal Dúbravay.

Za jediného vhodného kandidáta označil Blanára aj krajský podpredseda ĽS-HZDS v Žiline Jaroslav Hus. „Je zárukou rozvoja a napredovania vyššieho územného celku.“ Pred štyrmi rokmi podporovalo súčasného žilinského župana aj Slobodné fórum (SF). „Bolo to výsledkom skúseností z jeho práce poslanca Národnej rady SR, kde som mala možnosť s ním spolupracovať. Presne tak sme si predstavovali aj voľby do vyšších územných celkov. Aby sa o funkcie uchádzali mladí, šikovní, dynamickí ľudia, ktorí prinesú do svojho regiónu energiu, nové prístupy, dokážu svoj región ťahať dopredu a robia slušnú politiku,“ povedala predsedníčka SF Zuzana Martináková. „Aj HZD vedelo už pred štyrmi rokmi, že Juraj Blanár spĺňa všetky podmienky pre to, aby sa mohol stať predsedom kraja. Počas štyroch rokov svojho pôsobenia vo funkcii vedel vždy demokraticky argumentovať, aby presvedčil aj opozíciu, alebo väčšinu v parlamente. Myslím si, že prácu, ktorú vykonal pre Žilinský samosprávny kraj ľudia oceňujú,“ doplnil predseda HZD Jozef Grapa.

SITA

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM