Prokop Slováček Rôzne

Ako sa nenakaziť od kliešťa? Toto sú najdôležitejšie rady a tipy odborníkov

Vysoký počet nakazených osôb kliešťovou encefalitídou, ktoré v uplynulých dňoch zaznamenali v Košiciach, vystrašil ľudí na celom Slovensku. Čo treba robiť, aby ste sa nákaze vyhli?

Ilustračný obrázok k článku Ako sa nenakaziť od kliešťa? Toto sú najdôležitejšie rady a tipy odborníkov
Zdroj: TASR

Kliešte sa vyskytujú na celom Slovensku, ale len dva až desať percent je nosičom vírusu. Infikovať vás môžu okamžite po prisatí.

Ak máte podobné príznaky ako pri chrípke, a predtým ste boli v situácii, že ste mohli „chytiť“ kliešťa, určite zájdite k lekárovi.

Okrem vírusu encefalitídy, ktorý môže mať až smrteľné následky, prenášajú kliešte aj baktérie pôvodcov ďalších závažných chorôb. Napríklad lymskej boreliózy.

Ako minimalizovať možnú nákazu? Toto sú rady a tipy odborníkov z Úradu verejného zdravotníctva.

Repelnet a vhodný odev

Základnou prevenciou je repelent, dlhé nohavice a vrchný diel s dlhými rukávmi, aby sme mali odhalenú čo najmenšiu časť kože. Vyhýbajte sa vysokým trávam a kríkom, tam kliešťe číhajú. Doma je potrebné si dôkladne prezrieť celé telo a skontrolovať, či sa nejaký kliešť predsa len neprisal.

PREČÍTAJTE SI AJ: V Košiciach sa ľudia začínajú báť. Počet nakazených kliešťami stúpol!

Pozor na jedlo

Kliešťová encefalitída sa môže preniesť aj jedlom, napríklad kozím, kravským či ovčím mliekom, ktoré nebolo dostatočne tepelne upravené. Mlieko je potrebné pred konzumáciou prevariť alebo piť pasterizované.

Ako sa ho zbaviť?

Najdôležitejšie je kliešťa nepoškodiť a nerozmliaždiť. Treba vybrať celé telo aj s hlavičkou. Kliešťa je najlepšie uchopiť do pinzety a vybrať ho kývavým pohybom. Miesto si potom vydezinfikujte hoc aj alkoholom či alpou. Ak sa nepodarí odstrániť kliešťa celého, je vhodné vyhľadať zdravotnícku pomoc.

PREČÍTAJTE SI AJ: Odborníci na encefalitídu v Košiciach bijú na poplach: Za rekordným počtom nakazených nemusia byť kliešte!

Pošlite ho na rozbor

Odstránené kliešte je možné zaslať na vyšetrenie na Oddelenie rickettsiológie Virologického ústavu BMC SAV v Bratislave. Kliešte posielajte v uzavretom pevnom vrecku v listovej obálke, nesmú byť rozpučené. Do obálky je potrebné pridať vyplnenú objednávku, nájdete ju na https://virology.sav.sk/. Za vyšetrenie sa platí 15 eur.

Očkovanie

Prevenciou je aj očkovanie proti kliešťovej encefalitíde. Ideálna doba je však v zime. Teraz by si už telo nestihlo vytvoriť dostatok protilátok, aby sa dokázalo chorobe uchrániť. Takže toto je rada skôr pre budúcu sezónu.

PREČÍTAJTE SI AJ: VIDEO: Arogancia našich vodičov opäť šokuje! V USA, naopak, nechali autá na diaľnici pristáť lietadlo

kliešte na Slovensku
12
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM