Igor Petrík Správy

Univerzita otvorila novú aulu: Ponúka aj špeciálnu techniku pre vyučujúcich

Aulu pomenovanú po Wernerovi von Siemens otvorili na Žilinskej univerzite. Je potvrdením dlhodobej spolupráce s firmou Siemens a jej rekonštrukcia trvala niekoľko mesiacov.

Ilustračný obrázok k článku Univerzita otvorila novú aulu: Ponúka aj špeciálnu techniku pre vyučujúcich
Zdroj: TASR

Po niekoľkomesačnej rekonštrukcii na Žilinskej univerzite otvorili Aulu Wernera von Siemens s kapacitou 180 študentov a špeciálnou technikou pre vyučujúcich. Rekonštrukcia je podľa prorektora Žilinskej univerzity pre vzdelávanie Milana Trunkvaltera potvrdením dlhodobej spolupráce univerzity so spoločnosťou Siemens, pričom aktivity smerujú hlavne do oblasti efektívneho prepojenia teórie a praxe.

Európskym zamestnávateľom chýbajú vysokoškoláci

„Za Žilinskú univerzitu sú v tomto smere hlavnými ťahúňmi Elektrotechnická fakulta a Katedra riadiacich a informačných systémov. Predpokladám, že pomenovanie učební po významných osobnostiach sa stane trendom aj pre iné fakulty a študijné odbory. Aby sme študentov mohli motivovať významnými činiteľmi, ktorí budovali históriu tejto spoločnosti,“ povedal Trunkvalter.

Generálny riaditeľ spoločnosti Siemens, Vladimír Slezák podotkol, že štvrtine európskych zamestnávateľov chýba vysokoškolsky vzdelaná pracovná sila. „Na druhej strane je veľké množstvo, nie menej ako 25 percent, mladých ľudí, ktorí končia univerzity a nenájdu uplatnenie. Pretože majú vybraný možno zlý smer na štúdium. Aby sa to zmenilo, chceme robiť štúdium pre mladých ľudí atraktívnejšie. Aj tým, ako priestory, v ktorých študujú, vyzerajú,“ povedal Slezák.

Zdôraznil, že spolupráca so ŽU sa nezačína a nekončí pomenovaním auly po zakladateľovi spoločnosti Siemens. „Chceme sa aktívne zapájať do zvyšovania kvality vzdelávania, poskytovať našich expertov na prednášky v rámci výučbového procesu, ako aj umožniť študentom odbornú prax a exkurzie vo firmách koncernu. Na absolventov, ktorých zamestnávame v Žiline, máme špecifické požiadavky. Napríklad preferujeme nemecký jazyk. Čiže, platíme nemeckých lektorov, aby vyučovali mladých ľudí nemecký jazyk. Samozrejme sa ich snažíme po konci štúdia prilákať nejakým spôsobom k nám,“ doplnil Slezák.

Pomôckou bude interaktívna tabuľa

Po ukážke nového technického vybavenia auly predniesol prednášku na tému Efektívna a integrovaná mobilita riaditeľ Rail Automation Domestic pre Nemecko Jürgen Schölzel, zodpovedný za akvizíciu a realizáciu projektov v oblasti riadiacich systémov železničnej dopravy.

„V prvom rade tu je nová interaktívna tabuľa. Ale nie interaktívna tabuľa v klasickom poňatí. Je to využitie multimédií v prostredí Žilinskej univerzity počas prednášok. Interaktívnu tabuľu tu nechápeme ako didaktickú techniku, ale ako učebnú pomôcku alebo doplnok, ktorý urobí prednášku pre študentov ďaleko zaujímavejšou. Tabuľa je aj ovládacím prvkom počítača, ktorý je pripojený na univerzitnú sieť a do internetu. A vyučujúci môže prednášku doplniť odvolaním sa na webové stránky alebo rôzne prezentácie,“ dodal riaditeľ Ústavu informačných a komunikačných technológií Žilinskej univerzity Jozef Mužík.

Na fotografii: Vladimír Slezák, generálny riaditeľ Siemens počas príhovoru

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM