Rôzne

Spoveď plavčíka zo žilinského kúpaliska: Neuveríte, aké nápady niektorí dostanú počas búrky!

Sú súčasťou každého kúpaliska či plavárne. Dávajú na nás pozor a nie raz zachránia ľudský život. Plavčík zo Žiliny Dominik Hriník pôsobí na mestskej krytej plavárni v Žiline tri roky. Prezradil nám aj to, akým nápadom musí niekedy čeliť počas búrky či krupobitia.

Ilustračný obrázok k článku Spoveď plavčíka zo žilinského kúpaliska: Neuveríte, aké nápady niektorí dostanú počas búrky!
Zdroj: Dnes24.sk

Ako dlho už robíte plavčíka? Viete trochu priblížiť, čo musí človek urobiť (absolvovať), aby mohol byť plavčíkom?

"Tri roky, hlavne cez letnú sezónu. Som študent a plavčíkovanie je moja letná brigáda. Ak chcete plavčíkovať, musíte sa zúčastniť kurzu vodnej záchrany, kde vám vysvetlia, ako máte zachraňovať. Testujú plávanie a keď uspejete, vydajú vám certifikát.

Koľko plavčíkov má Mestská krytá plaváreň v Žiline?

„Na žilinskej krytej plavárni je cez leto približne 16 plavčíkov na celý areál, ktorý sú rozdelení na dve smeny po osem ľudí. Pri každom bazéne musia byť dvaja a dávať pozor.“

Spomeniete si ešte na svoj prvý plavčíkovský deň a na svoju prvú záchrannú akciu?

"Môj prvý deň si pamätám tak, že som prišiel ku bazénu, prevádzkar Ľubo mi vysvetlil základne veci ohľadom plavčíkovania a starší zamestnanci mi povysvetľovali ostatné veci, na čo si mám dávať pozor. Základne pravidlo je byť vždy otočený tvárou k bazénu.

Záchranné akcie sú skôr takého typu, že sa niekto pošmykne pri bazéne a zraní sa na zemi. Mali sme tu aj zlomené ruky, rozbité hlavy, ale málokedy sa niekto topí. Pozorne to sledujeme a keď vidíme, že niekto nieje dobrý plavec, pošleme ho do malej vody. Ale našli sa aj prípady, že sa topili malé deti, štvorročné, ktoré si ešte neuvedomujú, kde je hlboká voda a skočia do vody. Ale našťastie, všetko dobre dopadlo."

Koľkokrát ste musel zasahovať počas tohtoročnej sezóny a o aké prípady sa jednalo?

„Tento rok som zasahoval asi dvakrát. Jednalo sa o vysileného plavca, ktorého bolo treba ťahať z vody a ešte malé dieťa, ktoré nevedelo plávať. Preto treba mať oči stále na stopkách.“

Určite sa stáva sa, že zachránení príde za plavčíkom, aby sa poďakoval. Môže to byť aj začiatok nového kamarátstva, zažil ste aj vy niečo podobné?

„Nie, nezažil som ešte, že by sa niekto prišiel poďakovať. Ľudia sú väčšinou v šoku, keď ich zachraňujeme. Potom si po nich príde sanitka a sú radi, že sa z toho dostanú. Našou úlohou je hlavne ich stabilizovať a udržať v pokoji, kým príde sanitka.“

Aká je najčastejšia príčina, keď sa už človek začne topiť. Precenenie vlastných síl, „frajerina“..? Čo patrí medzi najčastejšie ú­razy?

„Hlavný dôvod, prečo sa ľudia topia, je hlavne precenenie síl. Alebo, keď dostanú kŕč a nemôžu sa hýbať a rôzne šoky z dehydratácie.“

Existuje niečo ako „rizikové“ typy ľudí, ktorí chodia na kúpalisko a vy už dopredu viete, že s nimi budú problémy?

„Rizikové typy ľudí sú hlavne tínedžeri, ktorí majú v tele veľké promile alkoholu a udržujú sa vo veľkých partiách. Väčšinou skáču do vody, bijú sa. Pri týchto situáciach je dôležité aj zvýšiť hlas.“

Zvyknú si niekedy ľudia robiť „srandu" z plavčíkov? Napríklad, že predstierajú topenie a kričia na vás?

„Áno, zvyknú si robiť srandu. Ale to je to najhoršie, čo môžu robiť, keď predstierajú, že sa topia. Lebo keď sa potom budú topiť naozaj, môže nastať to, že si budeme myslieť, že je to len vtip.“

Keby ste mal vybrať jednu vec, ktorá sa vám na práci plavčíka páči, čo by to bolo?

"Na plavčikovaní je super, že sa stretnem s veľa ľuďmi a môžem s nimi pokecať. Vďaka plavčikovaniu som stretol strašne veľa super ľudí.

A naopak, čo na tejto práci považujete za najväčšie negatívum?

„Napríklad slnko. Je to dosť vysiľujúce, celý deň byť na slnku, dávať pozor na ľudí. Vtedy dostávame aj veľa úpalov.“

Zažitý stereotyp o plavčíkoch hovorí ako o plážových playboyoch, na ktorých sa dievčatá doslova lepia. Je to tak aj v skutočnosti?

„Vôbec to tak neberiem, že by som bol plážový playboy. Beriem to hlavne ako prácu, ktorú treba brať zodpovedne. Ale niekedy sa dievčatá pristavia, aby pokecali.“

Čo všetko ešte s prácou plavčíka na plavárni súvisí? Musíte napríklad čistiť bazény, upratovať okolie bazénov a pod.?

„Na konci každého dňa musíme vyčistiť podlahu v krytej plavárni a vyčistiť brody na vonkajších bazénoch. A keď sa vypustí voda, aj vyčistiť bazény. To je tiež naša úloha.“

Nie je pre vás občas únavné, keď je na plavárni málo ľudí, nič sa nedeje a vy „musíte“ sedieť pri bazéne? Ako sa vtedy rozptýlite?

„Keď je na plavárni málo ľudí, je to dosť únavne a je to celkom nuda. Ale treba byť stále v strehu. Pri bazéne sú aj hrazdy, tak sa tam trošku podvíham, aby som sa prebral. S kolegami chodíme aj cvičiť do workoutových parkov, aj takto sa udržiavame v kondícii.“

Určite sa stretávate i s rozličnými požiadavkami ľudí. Vybaví sa Vám, s akou najbláznivejšou požiadavkou sa na vás ľudia doteraz obrátili?

„Najbláznivejšia požiadavka neviem, ale niektorí po nás chcú, aby sme zohriali vodu vo vonkajších bazénoch. To žiaľ nie je v našej moci. Keď je búrka, padajú krúpy a blýska sa, tak niektoré "indivíduá“ chcú plávať vo vonkajších bazénoch."

Foto: Dominik Hriník

Plavčík Dominik zo žilinského kúpaliska
3
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM