Jozef Legéň Futbal

Šošoni neobhájili triumf v pohári: Vo finále nestrelili ani gól

Futbalisti MŠK Žilina nezopakovali svoje minuloročné víťazstvo v Slovenskom pohári. Obhajcovia prvenstva podľahli v stredajšom finále Slovnaft Cupu 2012/2013 v Ružomberku hráčom ŠK Slovan Bratislava 2:0 (1:0).

Ilustračný obrázok k článku Šošoni neobhájili triumf v pohári: Vo finále nestrelili ani gól

Zápas

Pod Čebraťom prialo počasie a divákom nič neprekážalo, aby si 44. finále Slovenského pohára – Slovnaft Cupu dokonale užili. Úvodnú hlasovú bitku vyhrala západná tribúna s belasým kútom a nakoniec aj tú polčasovú na ihrisku.Aj keď vzruchu na ihrisku veľa nebolo, krásny gól Žofčáka v 27. min stál za všetko to dlhé čakanie.

Výrazne sa na ňom podpísal Milinkovič so svojím sólom, zapojil do neho v kombinácii aj Peltiera a nakoniec Žofčák s prehľadom Krnáča v bránke prekonal. Slovan favorizovali predchádzajúce výsledky, v tabuľke Corgoň ligy tróni na čele, s dohmatom na majstrovský titul, ktorý sa snažil umocniť aj trofejou Slovnaft Cupu. Hral s prehľadom, príliš hru neotváral a čakal trpezlivo na svoju príležitosť. V nastavenom polčasovom stave Soumahove zasekávačky vyvolali v pokutovom území Žiliny chaos a veľa nechýbalo, aby aj úspešne zakončil. Slovan si za prvý polčas zaslúžil vyhrávať, vypracoval si viac sľubnejších akcií, pri ktorých sa postupne vystriedali Kolčák so strelou vedľa v 17. min, na Pelierov nájazd vybehol v 19. min načas Krnáč, Peltier sa pokúšal aj padáčikom vyzrieť na Krnáča v 22. min a do šancí sa tlačili taktiež Milinkovič a Gorosito.

Žilinčania v role obhajcov prvenstva síce ako prví trafili bránku v 18. min po pokuse Mabouku, no príliš veľa nepresností a najmä kompaktná obrana Slovana spôsobili, že si poriadnu príležitosť nevypracovali a ak, tak Barčík v 45. min prestrelil.Po zmene strán v 49. min Peltier nekompromisne vsietil po nahrávke Soumaha druhý gól a jasne nasmeroval Slovan za 13. pohárovým triumfom.Čakalo sa už len, ako odpovedia Žilinčania, v 52. min Mabouka opečiatkoval brvno bránky Kováča, žrď zasa striedajúci Bello v 58. min. Obrana Žilinčanov sa trochu otvorila, Milinkovič a Peltier ju opäť vystrašili prienikom, či strelou, podstatné však bolo, že dvojgólové vedenie si Slovan, aj keď trochu so šťastím, udržiaval. S pribúdajúcim časom už aktivita žlto-zelených nenarástla a belasý tábor mohol bez obáv spievať svoje oslavné chorály s popevkom Slovan je kráľ. Prikrášliť výsledok mohol ešte Peltier v 85. min so strelou a zákrokom Krnáča, inak sa už neudiali v pomerne jasnom zápase žiadne dramatické momenty.

Hlasy po stretnutí:

Štefan Tarkovič (tréner Žiliny): „Gratulujem mužstvu Slovana k zisku pohára. My sme zle vstúpili do zápasu. Cez polčasovú prestávku sme si povedali, čo chceme zmeniť v našej hre. Žiaľ, na ihrisku to hráči nedokázali zrealizovať. Naopak, rýchlo sme dostali druhý gól. Potom z chlapcov akoby opadlo napätie a mali sme dve výborné šance. Gól, ktorý by nás vrátil do stretnutia, nám však nebol súdený.“

Samuel Slovák (tréner Slovana): „Videli sme pekné finále pred dobrou kulisou. Od začiatku sme boli lepším mužstvom. Za stavu 2:0 vrhla Žilina všetky sily do útoku, ale dobre sme bránili a dvakrát stálo pri nás aj šťastie. Som veľmi rád, že sme zvíťazili.“

Róbert Pich (stredopoliar Žiliny): „Z pohľadu celého stretnutia bol dosť dôležitý prvý gól v našej sieti, ktorý nás na dlhší čas pribrzdil. Po prestávke sa hralo hore – dolu, dvakrát sme trafili konštrukciu bránky Slovana. Ak by sme strelili kontaktný gól, možno by sa duel vyvíjal inak. Z našej strany to nebol dobrý výkon.“

MŠK Žilina – ŠK Slovan Bratislava 0:2 (0:1) – Slovan sa stal víťazom Slovnaft Cupu

Góly: 29. Žofčák, 49. Peltier, bez kariet, rozhodovali: Kráľovič – R. Sluk, Vindiš, 3410 divákov

Zostavy:

Žilina: Krnáč – Mabouka, Piaček, Leitner, Nunes – Akakpo – Barčík, Paur (55. Bello), Škvarka (55. Guba), Pich (80. Lupčo) – Majtán

Slovan: Kováč – Bagayoko, Gorosito, Kolčák, Pauschek – Kladrubský (72. Kopúnek), Grendel – Žofčák, Milinkovič (80. M. Kuzma) – Soumah (73. Halenár), Peltier