Šport

Sagan po sóle vyhral Gent-Wevelgem: "Nechcel som na nič čakať"

Slovenský cyklista Peter Sagan vyhral po sólovom úniku klasické preteky Gent-Wevelgem (183,4 km). Jazdec tímu Cannondale už v tejto sezóne obsadil na klasikách World Tour dvakrát druhé miesto a v nedeľu sa tešil zo svojho premiérového triumfu v sérii World Tour.

Ilustračný obrázok k článku Sagan po sóle vyhral Gent-Wevelgem: "Nechcel som na nič čakať"

Za Saganom, ktorý si pripísal čas 4:29:10 h, prišli do cieľa s odstupom 28 sekúnd Slovinec Borut Božič (Astana) a Belgičan Greg Van Avermaet (BMC Racing Team).

Líder rebríčka UCI sa asi štyri kilometre pred cieľom odpútal od vedúcej jedenásťčlennej skupiny, z ktorej nikto na jeho atak nedokázal zareagovať. Sagan postupne svoj náskok zvyšoval a v cieli mal pred prenasledovateľmi k dobru 28 sekúnd.
Organizátori po dohode s tímami skrátili kvôli chladu trasu 75. ročníka o 47 kilometrov na 183,4 km.

Slovák si tak upevil vedenie na čele svetového rankingu, na konte má po zisku ďalších 80 bodov spolu už 232. Predtým skončil druhý v pretekoch Miláno-San Remo i E3 Harelbeke. Tentoraz si víťazstvo nenechal vziať. „Dnes som nechcel na nič čakať, musel som nájsť iné riešenie,“ citovala agentúra AP Sagana.

Uzimeným divákom chcel spraviť radosť

Ďalšie slová slovenského cyklistu po nedeľňajšom úspechu sprostredkoval jeho mediálny manažér Jozef Korbel: „Som nesmierne rád, že sa mi podarilo vyhrať klasiku. Je to skvelý pocit, mám radosť, rovnako aj celý tím Cannondale, ktorý mi pomáhal. Veľmi nás to povzbudilo, sme oveľa silnejší pred ďalšími pretekmi. Dnes organizátori preteky skrátili takmer o päťdesiat kilometrov, pretože počasie bolo znova nepríjemné. Veľká zima, okolo nula stupňov a fúkal studený bočný vietor. O všetkom sa rozhodlo asi päťdesiat kilometrov pred cieľom, keď sme ušli skupinka trinástich jazdcov, kde bol okrem mňa aj tímový kolega Maciej Bodnar, čo bolo veľmi dobré pre nás. Fúkal však stále silný vietor, ba aj protivietor a tím Omega na čele s Cavendishom išiel po nás. Vpredu v našej skupinke nikto nechcel ťahať, akurát tak štyria-piati, tak som si povedal štyri kilometre pred cieľom, že to skúsim a utrhnem sa. Napokon to skvele dopadlo, ušiel som a do cieľa som prišiel sám. Samozrejme, že som chcel potom uzimeným divákom urobiť nejakú radosť, veď vyhrať klasiku s náskokom si zaslúžilo nejaké víťazné gesto. Tak som ich pobavil jazdou na zadnom kolese. Musím však poďakovať celému tímu i jazdcovi Bodnarovi, ktorý mi veľmi pomohol. Veľkú radosť mám aj z postavenia v rebríčku UCI, kde som prvý, takže je to zatiaľ výborné. Dnes som sa cítil po celý deň v pohode a teraz sa už teším na ďalšie belgické klasiky.“

Sagan vlani obsadil na Gent-Wevelgem tesne druhé miesto za Belgičanom Tomom Boonenom, ktorý tentoraz po páde asi 65 km pred cieľom preteky nedokončil. Obhajca sa síce zdvihol zo zeme a opäť naskćil na svoj bicykel, po pár minútach ale svoju snahu definitívne vzdal. Klasiku v nedeľu nedokončil ani Švajčiar Fabian Cancellara, takže Sagan má na čele rebríčka UCI už výrazný náskok.

Neuveriteľný úspech, ktorý si na Slovensku ani nevieme vážiť

Reakciu na triumf Sagana TASR poskytol aj prezident Slovenského zväzu cyklistiky Peter Privara: „Po dlhej sérii výborných umiestnení vrátane množstva druhých miest sa Petrovi podarilo vyhrať prvé jednodňové preteky svetového kalendára. Jasne sme videli, že veľmi chcel vyhrať a prelomiť smolu v najprestížnejších klasikách sveta. Bol to obdivuhodný deň. Všetci vedeli, že je najväčší favorit. Jeho súperi mali jedinú povinnosť, ustrážiť si Sagana. Nedokázali to. Peter sa dostal do úniku a tam sa neviezol v závetrí, ale odpracoval na čele možno najviac zo všetkých. V závere, keď vedel, že sa blíži pelotón, nasadil si svoje tempo a rutinérsky zvíťazil. Vyhral ako veľký šampión, fenomén. Po dnešku vedie rebríček World Tour o 81 bodov. To je neuveriteľný úspech, ktorý si na Slovensku ani nevieme vážiť. Je to podobné, ako keby bol Martin Kližan svetovou tenisovou jednotkou. Verím, že si to kompetentní konečne uvedomia.“