Predavačka, automechanik, obchodný zástupca... Žilinčania nám prezradili svoje platy!

Pred pár dňami sme vám priniesli zaujímavú informáciu o priemernom plate obyvateľa žilinského okresu. Rozhodli sme sa osloviť bežných ľudí s normálnymi zamestnaniami a zistiť, čo hovoria na platové podmienky v okrese.

Jozef Legéň

Podľa nedávneho prieskumu sa máme celkom dobre. V okrese Žilina dosiahol priemerný plat o 7 eur viac ako celoslovenský priemer. Viac o priemerných platoch si prečítajte v článku: Zaujímavá suma zo Žiliny: Hádajte, aký je v okrese priemerný zárobok! Opýtali sme sa viacerých na ich platové podmienky, no tie sa s údajmi z prieskumu nie vždy zhodujú.

„No určite! Tieto prieskumy ma vždy pobavia. Mať tých 865 eur, tak si žijem ako kráľ,“ povedal automechanik Miro (30), ktorý mesačne dostáva približne 500 eur. Podobne to vidí aj Ľubica, ktorá sa vyjadrila v komentároch pod našim článkom. „V priemere máme aj topánky všetci vraj číslo 8, to je na smiech, tieto prieskumy, nech urobia prieskum manažérov a riaditeľov a potom tých čo na nich drú a potom sa môžeme baviť a priemerných platoch,“ uviedla.

Rozdiely v platoch

Obchodný zástupca Tomáš (28) si tiež nemyslí, že prieskum odráža realitu aj keď jeho výplatná páska vyzerá lepšie. „ Robím obchoďáka zopár rokov. Na začiatku som začal na minimálnom plate, ale už je to lepšie. Síce nemám každý mesiac fixnú sumu, sú lepšie ale i horšie mesiace. Keď to tak spriemerujem, tak prídem si na takých 750 eur mesačne, čo nie je zlé. Viem aj z môjho okolia, že je mnoho ľudí, ktorí musia vyžiť z omnoho menšej čiastky,“ povedal Tomáš.

Ekonóm Milan (47), ktorý už pätnásť rokov pracuje na živnosť, to vidí takto: „Štatisticky sa dá všeličo vyjadriť lepšie ako skutočnosť. Ja pracujem sám na sebe, beriem si voľno, keď potrebujem. Nikto nadomnou nestojí a nekomanduje ma. Robím pre viacerých klientov a v podstate mesačne tu tisícku v pohode mám. Je pravda, že mám už dlhé roky stálych klientov, keby som mal začať od nuly asi by to bolo platovo oveľa horšie.“

Niektorí toľko nezarobia ani za dva mesiace

Predavačka Zuzana (33) môže pánovi Milanovi len ticho závidieť. „ K prieskumu sa ani nejdem vyjadrovať. Ja osobne mám skoro minimálnu mzdu a môžem byť rada. Ak sa mi nepáči môžem ísť. Náhradu za mňa nájdu mihnutím oka. Neviem si predstaviť, že by som mala rodinu a deti. Môj plán je vyraziť do zahraničia a nájsť si prácu tam. Keby naši ľudia mali tú priemernú prieskumovú sumu na výplatných páskach, tak myslím, že 90 percent z nich by bolo šťastných prešťastných."

foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

Odporúčame