Správy

Naši vojaci v plnom nasadení: Vojakov špeciálneho určenia zo Žiliny nasadia v Afganistane

Vojaci 5. pluku špeciálneho určenia v Žiline majú za sebou ďalšiu z etáp prípravy na júnové nasadenie do operácie ISAF v Afganistane. Absolvovali ju spoločne s desiatkou príslušníkov špeciálnych síl USA. Prečítajte si, čo všetko našich vojakov v Afganistane čaká.

Ilustračný obrázok k článku Naši vojaci v plnom nasadení: Vojakov špeciálneho určenia zo Žiliny nasadia v Afganistane
Zdroj: TASR

V Afganistane absolvovali vojaci špeciálneho pluku od septembra 2011 tri polročné rotácie vo formáte Skupiny špeciálneho určenia (SOTU). „Od januára 2014 pôsobia naši vojaci v Poradenskej skupine pre špeciálne operácie (SOAG), pričom tvoria časť nasadených vojakov Ozbrojených síl (OS) SR v operácii ISAF v Afganistane. Činnosťou našej jednotky, ktorá je jediným predstaviteľom Síl pre špeciálne operácie (SOF) v OS SR, je plnenie plného spektra úloh tohto druhu síl. Všeobecne pozostávajú zo špeciálneho prieskumu a pozorovania, úderných akcií, vojenskej asistencie, vybraných úloh asistenčných operácií, poskytovania špecialistov a protiteroristickej činnosti,“ uviedol hovorca 5. pluku špeciálneho určenia Mário Pažický.

Príslušníci žilinského pluku vycvičili afganské zásahové tímy

Doplnil, že príslušníci žilinského špeciálneho pluku vycvičili počas troch rotácií takmer dvesto príslušníkov afganských zásahových tímov. „Sú schopní plniť úlohy afganských bezpečnostných špeciálnych policajných síl. Činnosť tejto jednotky – SOTU – bola v konečnom dôsledku výrazným príspevkom pre takzvanú tranzíciu, čiže výcvik afganskej národnej armády a bezpečnostných síl pre postupné odovzdávania moci v krajine,“ povedal hovorca 5. pluku špeciálneho určenia.

Vykonali vyše sto operácii, zaistili drogy aj zbrane

Podľa štatistiky slovenské SOF v Afganistane vykonali viac ako stovku operácií, zadržali pol stovky hľadaných osôb s rôznymi stupňami dôležitosti, odobrali a do databázy zaviedli biometrické údaje takmer štyroch stoviek podozrivých osôb. „Zrealizovali viac ako 150 stretnutí s kľúčovými afganskými vodcami, zaistili do 100 kilogramov drog a prekurzorov, vrátane marihuany a ópia, zaistili tony po domácky vyrobených výbušnín, množstvo ručných zbraní, granátov a súčiastok potrebných pre výrobu improvizovaného výbušného zariadenia a poskytli afganským inštitúciám dôkazy, na základe ktorých bola vydaná desiatka afganských zatykačov,“ dodal Pažický.

Vzájomne rešpektujú svoje zvyky

Výnimočné vzťahy medzi afganskými, americkými a slovenskými špeciálnymi jednotkami vyzdvihuje aj veliaci poddôstojník Veliteľstva špeciálnych síl afganskej národnej armády štábny nadrotmajster Faiz Mohammad Wafa. „Pracujeme ako jeden tím, vzájomne rešpektujúci zvyky a tradície každého z partnerov. Afganská národná armáda je nanovo založená armáda, ktorá potrebuje spolupracovať s jednotkami NATO. Partneri z medzinárodného prostredia asistovali Afganskej národnej armáde pri rozvojových programoch, obzvlášť pre poddôstojníkov. Veríme, že sme sa od partnerov naučili 99 percent postupov výcviku a teraz si cvičíme a školíme inštruktorov na profesionálnej úrovni vo výcvikovom centre pre našich študentov a vojakov. Väčšina operácií je teraz vedená Afganskou národnou armádou po celom Afganistane. ISAF má za úlohu mentorovať dodržiavanie pravidiel boja a logistickú podporu. Afganská armáda tiež využíva profesionálne a efektívne skúsenosti získané od medzinárodnej komunity z denne vykonávaných operácií,“ uviedol Wafa.

Na úlohu sú perfektne pripravení

Veliteľ tímu SOAG (Poradenskej skupiny pre špeciálne operácie) plukovník Brian S. Petit zdôraznil, že je čas posilniť afganských lídrov, ktorí používajú afganský systém logistiky, personalistiky, operácií a výcviku. „Najlepší poradcovia používajú ich expertízy ako základný kameň na to, aby mohli úplne pochopiť a radiť Veliteľstvu špeciálnych síl afganskej národnej armády (ANASOC) ako využiť a efektívne pracovať v prospech udržateľných afganských procesov. Príslušníci 5. pluku špeciálneho určenia sú na túto úlohu perfektne pripravení. Sú to vyspelí, vysokokvalifikovaní dôstojníci a poddôstojníci s takmer všetkými bojovými skúsenosťami, ktorí prispievajú ku každému aspektu budovania ANASOC. Tu sme všetci jeden tím – organizovaní podľa funkcií, nie podľa národnosti – vybudovaný na základe unikátnych hľadísk a prístupov pre pomoc Afgancom,“ skonštatoval Petit.

foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM