Igor Petrík Hokej

Víťazi I. ligy, hokejisti Detvy vyzvali v barážových stretnutiach hraných na štyri víťazné zápasy hráčov Žiliny. Vlkom stačilo na udržanie sa v extralige päť zápasov.

Ilustračný obrázok k článku Je dobojované, v Žiline udržali extraligu: Tréner Mikula uznal, že Detva bola statočným súperom

Už úvodné striedanie elitnej formácie Žiliny predznamenalo enormnú útočnú snahu, Volentier však za obrovskej pomoci šťastia odolával. Detvu zachránil pri pokusoch Kanka aj Šimka a zároveň vlial spoluhráčom potrebný impulz. Tí sa postupom času otriasli a na otvárací gól im stačilo prvé dlhšie striedanie v útočnej tretine. Graham našiel pred Cibuľom Parkhousea a ten z prvej rozvlnil sieť – 0:1. Už o niekoľko sekúnd mohol pridať druhý gól Pač, ale odrazený príklep od Grmanových korčúľ skončil len na pravej žŕdke. Nasledujúce minúty sa niesli v znamení neúspešného boja žilinských útočníkov s brankárom hostí Volentierom. Ani tri presilové hry či drvivá prevaha v početnosti striel „vlkom“ na gól nestačili. V detvianskej bránke skončil síce jeden puk, tomu však Kanko v 13. minúte pomohol do siete nedovolene rukou.

Druhá tretina v réžii vlkov

V úvode druhej tretiny ponúkol Pač domácim ďalšiu presilovku. Tí ňou gólovo pohrdli, za čo mohli pykať. Pač po návrate z trestnej „vykúpal“ dvoch domácich hráčov, no v bekhendovom blafáku ho zozadu nedovolene zastavil Krčula a hlavný rozhodca nariadil trestné strieľanie. Hosťujúci obranca zvolil tú istú kľučku, no opäť neuspel. V 29. minúte sa „vlci“ napokon dočkali vyrovnania, Krajči ešte v prvej tutovke pred bránkou netrafil, no odrazený už puk poslal do siete – 1:1. Detve viditeľne dochádzali sily a Volentier sa každým zákrokom ťažšie dvíhal z ľadu. Žilinčania ale často pálili slepými a hosťujúcemu brankárovi situáciu uľahčovali. Zlom nastal až v oslabení pri vylúčení Jabrockého, keď Demelova strela z pravého krídla prepadla do siete – 2:1.

Hostia bez nároku na zvrat

V tretej tretine už nemala Detva nárok na zvrat. Do kolien ju zrážali pribúdajúce vylúčenia, príliš často hrala len s tromi hráčmi a aj preto kapitulovala tretíkrát. V 45. minúte to Drevenák vzal na seba a z ostrého uhla prekonal Volentiera. Hostia hrali do 50. minúty pravidelne v oslabení a Žilina sa na záver sezóny bavila hokejom. V koncovke jej to však nevychádzalo podľa predstáv a unavenému Volentierovi pribúdali desatiny percent v štatistike úspešných zákrokov. Gól napokon padol ešte v čase 59:59 do domácej siete, jeho autorom bol Lukáš Říha. Žilina sa po víťazstve 3:2 udržala medzi slovenskou hokejovou elitou. Hlasy trénerov

Peter Mikula, tréner Žiliny: „K zápasu sa nebudem vyjadrovať, nervozita a stres v šatni sa už pred ním dali krájať. Potvrdilo sa, že posledný krok býva najťažší. Chýbala nám ľahkosť, sústredenosť. Mali sme veľké množstvo šancí, ale zápas bol stále otvorený. Niektorí mali veľké problémy psychicky to zvládnuť. Detva bola statočným súperom.“

MsHK DOXXbet Žilina – HC 07 Detva 3:2 (0:1, 2:0, 1:1)

Góly: 29. Krajči (Jabrocký, Drevenák), 36. Demel (Procházka, Nádašdi), 45. Drevenák (Nádašdi, Demel) – 8. Parkhouse (Graham, Srnka), 60. Říha (Srnka). Rozhodovali: J. Konc, Müllner – Bednár, Holienka, vylúčení: 4:10, presilovky: 1:0, oslabenia: 1:0, 1012 divákov. Na zápasy 4:1 – Žilina sa udržala v extralige.

MsHK DOXXbet Žilina: Cibuľa – Krčula, Grman, Hudec, Nádašdi, Bobček, Ďurkech, Mravec – Kanko, Demel, Procházka – Drevenák, Jabrocký, Krajči – Valášek, Drábek, Staněk – Bezák, Paleček, Šimko – Lipovský HC 07 Detva: Volentier – Hataš, Pač, Sládok, Zorvan, Predajniansky, Mačkovič, Pinka – Buda, Fekiač, Žilka – Parkhouse, Srnka, Graham – Říha, Petro, Themár – Hajnik, Kanaet, Jakubík